Založit novou webovou stránku nebo e-shopChci nový web
aktualizováno: 13.03.2012 17:21:21 

MALINA BOJEŠICE

Zajímavosti

 

Border kolie (Border Collie)

FCI I/297, zkratka BOC, původ Velká Británie

 

 

 

 

 

POUŽITÍ: dobře ovladatelný ovčácký pes schopný tvrdé a vytrvalé práce
KLASIFIKACE FCI:
Skupina I - ovčáčtí psi a honáčtí psi (s výjimkou švýcarských salašnických psů)
Sekce I - ovčáčtí a pastevečtí psi
Bez pracovní zkoušky
KRÁTKÝ HISTORICKÝ PŘEHLED: Border kolie pochází ze středověkých anglických ovčáckých psů (kolií) a v modernějších dobách byla chována především na pomezi mezi Skotskem a Anglií. Této oblasti se říká Border Counties. Výběr se prováděl na základě samostatné práce za stálého optického kontaktu. Název plemene border kolie byl stanoven v roce 1910. O toto plemeno určené k práci se stádem pečuje od roku 1906 International Sheepdog Society (ISDS) a od roku 1976 je toto plemeno uznáváno také kynologickou organizací Kennel Club.
Celkový dojem: celkově by měli být psi tohoto plemene dobrých proporcí, přičemž pružné linie obrysu psa vypovídají o kvalitě, půvabu a dokonalé harmonii ve spojení s dostatkem substance. Vzniká dojem, že pes je schopen podávat vytrvalé výkony. Jakýkoliv sklon k těžkopádnosti nebo slabosti je nežádoucí.
Důležité proporce: temeno a hřbet nosu jsou přibližně stejně dlouhé. Délka trupu by měla poněkud přesahovat kohoutkovou výšku.
Chování a charakter: bdělý, pozorný, ovladatelný a inteligentní pes, není nervózní ani agresivní.
Hlava:
Temeno: lebka poměrně široká, týlní hrbol nevyjádřen.
Stop: výrazný.
Obličejová část:
Nos: černý s výjimkou hnědých nebo čokoládově zbarvených psů, u nichž může být hnědý. U modrých psů by měl být zbarven břidlicově. Nosní otvory dobře vyvinuté.
Tlama: přiměřeně široká a silná, k nosní houbě se zužuje.
Líce: nejsou plné ani oblé.
Zuby a čelisti: silné s dokonalým pravidelným a úplným nůžkovým skusem, tzn. skus, u něhož řezáky horní čelisti těsně přesahují přes řezáky dolní čelisti, přičemž jsou v čelisti usazeny kolmo.
Oči: široce posazené, oválné, střední velikosti a hnědé až na zbarvení blue merle, kdy smí být část jednoho nebo obou očí nebo celé oči modré. Výraz mírný, bdělý, pozorný a inteligentní.
Uši: uši střední velikosti a textury, široce posazené, nesené vzpřímeně nebo částečně vzpřímeně, vysloveně pohyblivé.
Krk: dobré délky, silný a svalnatý, lehce klenutý, k plecím se rozšiřuje.
Trup: trup atletického vzhledu.
Hrudník: hluboký a poměrně široký. Žebra dobře klenutá.
Bedra: svalnatá ale ne vtažená.
Záď: široká a svalnatá, při pohledu z profilu půvabně probíhá směrem k nasazení ocasu.
Ocas: přiměřeně dlouhý, svým posledním obratlem dosahuje nejméně k hleznu, hluboko nasazen, dobře osrstěn, na konci s lehkým obloukem vzhůru, čímž působí půvabně a vhodně tak přispívá k celkové harmonii psa. Při vzrušení může být ocas nesen výš, ale nikdy nad hřbetem.
Varlata: psi musí mít dvě viditelně normálně vyvinutá varlata zcela spuštěná v šourku.
Končetiny:
Hrudní končetiny: hrudní končetiny při pohledu zepředu rovnoběžné, nadprstí při pohledu z profilu lehce zešikmené. Kosti silné, ale nepůsobí hrubě. Plece uložené dobře dozadu, lokty těsně přiléhají k tělu.
Tlapy: tlapy oválné, polštářky silné a pružné, zdravé, prsty klenuté, těsně přiléhající, drápy krátké a silné.
Pánevní končetiny: stehno dlouhé, silné a svalnaté, s dobře úhlenými koleny a silnými nízko posazenými hlezny. Od hlezen až k zemi silná stavba kostí. Pánevní končetiny při pohledu zezadu rovnoběžné.
Chody: pohyb by měl být volný, plynulý a neúnavný, tlapy by se měly zvedat co nejméně, aby se pes pohyboval plynule a velkou rychlostí.
Osrstění:
Vlastnosti srsti: uznávají se dvě varianty srsti, jedna středně dlouhá a druhá patrová. U obou variant je krycí srst hustá a střední textury, podsada měkká a hustá, díky čemuž poskytuje srst border kolii velmi dobrou ochranu proti rozmarům počasí. U variety se středně dlouhou srstí tvoří bohaté osrstění hřívu, kalhoty a vlajku. V obličejové části, na uších, hrudních končetinách (až na vlajku) a pánevních končetinách od hlezna dolů by měla být srst krátká a hladká.
Barva: dovolena je celá řada barev, přičemž bílá nesmí nikdy převládat.
Velikost a hmotnost: ideální výška u psů 53 cm, u fen poněkud méně.
Vady: všechny odchylky od výše uvedených bodů by se měly posuzovat jako vady, přičemž jejich hodnocení musí být v souladu se závažností odchylky.

 ...............................................................................................................

 
 

 Pražský krysařík, jeho původ a historie 

Pražský krysařík, jak už vypovídá název, pochází z České republiky. Pro svůj malý vzrůst a velkou pohotovost byl využíván ke zneškodňování myší, krys a potkanů.  Odtud tedy pochází jeho název. Pejsek byl nezbytnou součástí hostin českých králů na pražském hradě a chloubou šlechty. Dnes je o pražského krysaříka zájem i v zahraničí a snaha o jeho regeneraci narůstá.

Pražský krysařík – chování a povaha

Tento pejsek je čiperný, obratný a neúnavný. Rád se mazlí a je velmi zvědavý. Ke svému majiteli a členům rodiny se chová přátelsky, k ostatním je nedůvěřivý. Hodí se do města i na venkov a díky svým malým rozměrům může se svým pánem téměř kamkoliv. Je však třeba se připravit na to, že jako všichni pinčové má sklon k uštěkanosti.

Pražský krysařík- popis

Krysařík je velmi malý pes s hladkou kůží. Hlava je hruškovitého tvaru, uši trojuhelníkové, čenich a okraje pysků pigmentované, oči tmavé, mírně vystouplé, dosti vzdálené o sebe.

Výška a váha

Výška dospělého jedince se pohybuje okolo 17 až 23 cm. Hmotnost obvykle nepřekračuje 2 kg.

Srst

Srst krysaříka je obvykle krátká a lesklá, tmavé barvy. Na tvářích a tlapách se často vyskytuje tzv. pálení – tmavočervené (někdy také žluté) skvrny.

Péče o srst krysaříka

Péče o jeho srst není náročná. Stačí ji občas vykartáčovat o otřít vlhkým hadříkem. Koupejte jej podle potřeby kvalitním šampónem pro psy. Důležité je pravidelné zastříhávání drápků a kontrola čistoty uší.

Výchova pražského krysaříka

Výchova tohoto psíka není náročná, protože je inteligentní a bystrý. Musí probíhat důsledně, ale ne příliš tvrdě.Je třeba začít od štěněte 

Držení psa

Krysaříci těžko snášejí zimu, proto musí být ubytováni uvnitř. Pro svou velikost může být držen i ve velmi malém bytu. Ke spokojenosti mu stačí malý pelíšek se stříškou, kde se bude cítit bezpečně.

Pohyb krysaříka

Krysařík je velmi čilý a hbitý psík, který vyžaduje pohyb. Velmi rychle a rád běhá a výborně plave. Je vytrvalým sportovcem bleskových reakcí a značného temperamentu.

Délka života pražského krysaříka

Pražský krysařík se dožívá 14 let

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

.

... prosím ... prosím ... dej mi napapat ... nabumbám se už sama ...

.

 

TOPlist